Klarar jag en unghäst?
Många som står i tankarna att köpa häst tvekar inför möjligheten att köpa unghäst. Klarar jag verkligen att hantera och utbilda en ung häst? Kommer jag kunna rida in den och få den till en trevlig och duktig häst?
Vad som är rätt svar beror förstås på många saker. Allra mest på vem man är och vilken erfarenhet man har och vilken hjälp man kan få. Men också på vilken unghäst man väljer. Utan att tveka vågar jag påstå att den som väljer att köpa en väl hanterad ung fjordhäst ofta blir förvånad över hur enkelt det är att lära dem nya saker. De tar saker med rätt stor självklarhet och nyfikenhet, och de är lätta att motivera. De tycker helt enkelt om att vara med människor.
Om man ska klara sig på de branta, karga bergen där fjordingarna ursprungligen levde, krävs att man kan samarbeta. Och panik funkar inget bra heller... Arbetsvilja och energi finns i rasen, men inte den elektricitet och hyperkänslighet som finns hos en del andra, och som gör det svårare att vänja sig vid en ryttare eller en skakel.

Däremot är fjordingar ofta kloka. Det betyder att de lär sig rätt fort, men fel lika snabbt. På ett fint sätt kan de se möjligheter, och från att omärkligt ha tagit ett litet steg, så har de snabbt tagit kommandot och gör lite som de vill. En del kallar detta envishet. Jag menar att de är smarta, och det handlar bara om att vara smartare själv. Men det betyder att, precis som med alla hästar, så är två nybörjare ingen bra kombination.
Däremot så vet jag att med lite hjälp och sunt förnuft, så klarar väldigt många att utbilda sin unga fjordhäst. På köpet upptäcker de att det är fantastiskt roligt och inspirerande, och de får en häst som de känner utan och innan. Jag önskar att fler skulle våga, inte minst nu då det är ganska svårt att hitta fullt utbildade fjordhästar. Med lite tid och tålamod kan en unghäst vara ett ännu roligare val.
Jag fick nyss rapport att vår Hejde, som är tre år, tagit sina första steg under ryttare. Lugnt och bra hade det gått, och alla var så glada. Den glädjen att själv vara den allra första som sitter på sin nya, lovande häst, den unnar jag fler att få uppleva!
