Flätar du svansen?


Intressant, men hur är det med manen, har inte den en funktion att fylla också? Fjordingens stubb är ju inte direkt naturell så att säga? Jag har själv haft ardenner och också där ifrågasatt den kortklippta svansen, som gör att hästen inte kommer åt att vifta bort flugor... Att det är tradition att göra på ett viss sätt köper jag inte när det blir till nackdel för hästen! Du kan tro att ardennergubbarna blev sura när jag provocerande frågade om kuskarna som kör nordsvensk är bättre kuskar eftersom dom klarar att köra häst med lång svans, medans ardennerfolket skyller på att hästen tar tömmen med svansen om dom inte klipper den kort! Det vore iallfall intressant att höra vad du säger om manen, den har ju inte samma skyddande funktion som svansen, men ändå? Mvh Madelene
Tror inte att manen spelar någon större roll. Om du tittar på en av urhästarna, Prezwalskis vildhäst så har den uppstående man. Men däremot är det viktigt att ha pannlugg för det hjälper mot flugor i ögonen. Och vad gäller ardenner kan man ju klippa svansen lite och sedan binda upp den när man går på premieringar och utställningar eller ska visa upp dem på annat vis. Det känns trist att de inte kan värja sig mot flugor och annat flygfä.
Jag brukar göra en inbakad fläta i svansen när jag ska träna.. och så brukar jag fläta svansen över natten inför tävling. Men i hagen får de ha svansen naturligt och vid ridning.