Flätar du svansen?

Flätar du svansen på hästen i hagen, eller klipper du kanske av en del av håren på sidorna av svansroten? Jag har sett att det är rätt vanligt, och båda kan ju ge tjusigt resultat. 
 
Men har du tänkt på att du samtidigt tar bort en del av hästens bästa skydd mot köld och vind? På insidan av låren är pälsen väldigt kort och tunn, och där drar den iskalla vinden, och kanske regnet in om den naturliga isoleringen, i form av en rejäl svans, fattas.
 
Vi tycker att vi är smarta och omtänksamma, och gör hästen fin. Jag tror att naturens lösningar ofta är väl utprovade och fungerar. Jag tycker man ska ha respekt för det. Det värsta exemplet jag sett i just detta fall var en liten vit ponny, som fick gå med lindad svans alltid, utom vid ridning, för att hålla svansen ren och fin. Det slutade med en ful fuktande infektion och väldigt ont. Så illa går det säkert inte för de flesta, men det kan ju vara tråkigt nog att frysa.
Hästen med en riktig vinterpäls där snön lägger sig på ryggen, fryser inte i första taget. Undantaget kan vara när det är snöblask som tränger in och gör hästen våt, i kombination med stark vind. Jag brukar kolla hur hästen mår när den ser ut så. Verkar den frysa? Och så känner jag in i pälsen och kollar att den är varm och torr vid huden. Det är de nästan alltid.
 
 
För säkerhets skull ger jag extra grovfoder sådana dagar. Det brukar uppskattas. Och så vet jag att de inte fryser. När de står där med svansen mot vinden, och tuggar, så verkar de tycka att det är ett helt OK hästliv.
 
3 kommentarer
Annie

Jag brukar göra en inbakad fläta i svansen när jag ska träna.. och så brukar jag fläta svansen över natten inför tävling. Men i hagen får de ha svansen naturligt och vid ridning.

Svar: Det är förstås ok.
stuterikry.blogg.se

Madelene Jansson

Intressant, men hur är det med manen, har inte den en funktion att fylla också? Fjordingens stubb är ju inte direkt naturell så att säga? Jag har själv haft ardenner och också där ifrågasatt den kortklippta svansen, som gör att hästen inte kommer åt att vifta bort flugor... Att det är tradition att göra på ett viss sätt köper jag inte när det blir till nackdel för hästen! Du kan tro att ardennergubbarna blev sura när jag provocerande frågade om kuskarna som kör nordsvensk är bättre kuskar eftersom dom klarar att köra häst med lång svans, medans ardennerfolket skyller på att hästen tar tömmen med svansen om dom inte klipper den kort! Det vore iallfall intressant att höra vad du säger om manen, den har ju inte samma skyddande funktion som svansen, men ändå? Mvh Madelene

Svar: Jag tror inte manen har så stor betydelse, i alla fall inte om den inte helt nerstubbad. Svansen är däremot viktig mot insekter, och uppskattas även av kompisarna i hagen. Jag vet att de pratar om körning, men tror att det är en utseendesak. Förr kuperades de, och det är tur att det är förbjudet.
stuterikry.blogg.se

Monika Jansson

Tror inte att manen spelar någon större roll. Om du tittar på en av urhästarna, Prezwalskis vildhäst så har den uppstående man. Men däremot är det viktigt att ha pannlugg för det hjälper mot flugor i ögonen. Och vad gäller ardenner kan man ju klippa svansen lite och sedan binda upp den när man går på premieringar och utställningar eller ska visa upp dem på annat vis. Det känns trist att de inte kan värja sig mot flugor och annat flygfä.

Svar: Håller med om att en bra lugg är guld värt, och verkligen är bra för ögonen, och utan risk för skav.
stuterikry.blogg.se