Inkörning steg för steg

Vi började så smått med inkörning av Brimi och Brusali på jullovet. De var lättlärda och duktiga, och det dröjde inte länge innan båda kunde tömköras på ridbanan utan ledare.
 
Det kan annars ibland ta lite tid. En del unghästar blir väldigt vilsna av att lämnas ensamma där fram och letar stöd och snurrar. Andra är rädda för tömmen eller kanske osäkra på andra vis.
 
Man får ta var och en efter dess förutsättningar. Hellre skynda lite för långsamt och se till att de är trygga.
 
De här båda var helt obekymrade om gjord och töm, och träns kände de igen sedan förut. De lärde sig snabbt vad vi menade och kunde styras, startas och stoppas. De verkade älska att få vara med och vara duktiga.
Brimi har hela tiden varit lite mer försiktig eller tveksam. Inte spänd och hon vill verkligen göra rätt och gillar det. Men ibland tappar hon bjudningen och bara frågar. Det är på sätt och vis bra.
 
Brusali är nog den mest snabblärda jag någonsin tränat. Hon klev på med långa, energiska steg och kunde styras bra redan andra passet. Ensam eller med sällskap - det går lika bra. Kan stå stilla fint och går med samma energi som sin mor.
Så hon fick prova lina med rekordlite förberedelser. Första gången var det snöigt och man hörde knappt rasslet från kättingen. Då körde vi med en lina och bara bytte sida. Inga problem på någon sida.
 
Nästa gång fick hon hela selen och inte bara en gjord. Det var lika självklart för henne. Snön var borta, och det var fruset i marken, så jag började igen med en lina, som rasslade rejält mot det hårda underlaget. Det stressade inte henne ett enda dugg.
 
Så hon fick en till efter ett varv, och så drog hon två. En gång klev hon över och fick den ena mellan benen, men hon klev oberörd tillbaka och fortsatte som om inget hänt.
 
Brimi verkar lika orädd, men behöver få lite mer stabilitet på styrning innan vi tar lina på henne. Hon fick spana genom att köras bredvid och bakom Brusali med de skramlande linorna. Det var inga som helst reaktioner på henne heller.
 
Så hon är nog snart redo för linor, och Brusali kan få en svängel på linorna snart. Vi ska avancera, men som alltid är jag hellre lite för försiktig än skyndar på. Bakslag kostar mycket tid, så när man har så positiva och härliga unghästar ska man vara rädd om förtroende och arbetsvilja.
 
2 kommentarer
Anonym

Härligt vi jobbar för fullt med i körningen också Åskar drar kälken med mig sittande på utan några bekymmer. Även om det skramlar och låter nu när drt inte är snö.

Svar: Låter som en toppenbra grund!
Stuteri Kry

Anna O

Det låter som en fenomenalt stadig häst, som inte reagerar ett dugg för linor runt benen med så lite erfarenhet!

Svar: Det är hon. Pigg men cool! Gott förtroende och självförtroende.
Stuteri Kry